Gyurgyík László – Fórum Kisebbségkutató Intézet | Fórum inštitút pre výskum menšín | Forum Minority Research Institute

Gyurgyík László

Titulus:PhD., Mgr.
Végzettség:felsőfokú
Születési év, hely:1954, Ipolyság
Tanulmányok, végzettség:
  • Comenius Egyetemen, Bölcsészettudományi Kar, Pozsony (szociológia szak)
  • Budapesti Közgazdaságtudományi és Államigazgatási Egyetem (PhD.)
Munkakör, beosztás:szociológus, demográfus
Elérhetőség:mercurius@mail.t-com.sk

Életrajz

Az ipolysági gimnáziumban érettségizett 1973-ban. 1985-ben szociológusként végzett a pozsonyi Comenius Egyetemen. Az 1970-es évek végétől bekapcsolódott a Jogvédő Bizottság munkájába. 1985 és 1989 között a pozsonyi Agrárgazdasági Kutatóintézet munkatársa.

1989 után a Remény c. katolikus hetilap egyik alapító szerkesztője, illetve főszerkesztő-helyettese (1992-ig). A Magyar Kereszténydemokrata Mozgalom egyik alapító tagja. 1992-től kizárólag tudományos kutatással és oktatással foglalkozik. A Mercurius Társadalomkutató Csoport alapítója és szervező titkára, a budapesti Teleki Intézet (1999–2006), a budapesti Európai Összehasonlító Kisebbségkutatások Közalapítványa (2007–2011), 2011-től a Fórum Kisebbségkutató Intézet munkatársa. 2004-től a komáromi Selye János Egyetem oktatója. Írásai szlovákiai magyar és magyarországi folyóiratokban, tanulmánykötetekben jelennek meg.

Szakterülete a népesedésszociológia, demográfia, a szlovákiai magyarság társadalmi és demográfiai szerkezetének változásai.

Egyetemi szakdolgozatában a szlovákiai ingázási folyamatokat vizsgálta, a későbbiekben a magyar lakosság szerkezeti összetételének egyes aspektusaival foglalkozott. Kiemelt kutatási területe a szlovákiai magyar lakosság lélekszámának alakulása. Ennek egyes aspektusait – a természetes szaporodást, migrációt és a nemzetváltást a népszámlálási és a népmozgalmi adatok alapján vizsgálta. Doktori disszertációjában a szlovákiai magyar lakosság asszimilációs folyamatait vizsgálta kérdőíves kutatás és a rendelkezésre álló statisztikai adatok alapján. A 2001-es népszámlálást követően a Teleki László Intézet munkatársaként a Határon Túli Magyarok Hivatala megbízásából a Magyarországgal szomszédos országokban élő magyarok település-, demográfiai és társadalomszerkezet-változásait vizsgáló kutatócsoportot vezette. E több évre kiterjedő kutatómunkából az érintett országokban több kötet is megjelent. Az ezredfordulót követő évtized közepén a magyar lakosság torz, többségitől kedvezőtlenebb település-, demográfiai és társadalomszerkezet-változásait vizsgálta. 2008 és 2009 között kolozsvári kollégájával, Kiss Tamással a szlovákiai és az erdélyi magyar lakosság demográfiai folyamatainak összehasonlító vizsgálatát végezte el, mely 2010-ben jelent meg. Ez az első olyan munka, mely két kisebbségben élő magyar közösség demográfiai folyamatait hasonlította össze. A Fórum Kisebbségkutató Intézet keretében az elmúlt években a 2011. évi népszámlálás, továbbá az 1970. és az 1980. évi népszámlálások községsoros nemzetiségi adatait, továbbá a rendszerváltást követő időszak népmozgalmi adatait dolgozta fel. Jelenleg az 1950. évi népszámlálás nemzetiségi és felekezeti adatait tartalmazó kötet nyomdai előkészítése van folyamatban.