A Mindentudás Egyeteme Szlovákiában

Első ízben került sor a Mindentudás Egyetemének határon túli felvételére. Közel 600 diák és tanár hallgatta az előadást.

Dátum2004-05-19
HelymutatóVárosi Művelődési Központ, Komárom, Vár út 1.
RendezőMindentudás Egyeteme, Budapest
TársrendezőFórum Kisebbségkutató Intézet, Somorja, Selye János Egyetemi Központ, Komárom, Konstatntín Egyetem, Közép-európai Tanulmányok Kara, Nyitra, Agora, Komárom. Támogatta: Apáczai Közalapítvány, Budapest
ElőadásAgócs Zoltán: HÍD – MÉRNÖKI SZERKEZET VAGY SZOBOR? Közel 600 résztvevővel valósult meg az első határontúli tévéfelvétele a Mindentudás Egyetemének. Az előadást Vizi E. Szilveszter a Magyar Tudományos Akadémia és Öllös László a Fórum Kisebbkutató Intézet elnöke nyitotta meg. Az előadás a hídtervezés és -építés példáján keresztül adott betekintést a mai ipari építészet alapvető dilemmáiba. Nemcsak az alapvető hídtípusokat ismertük meg, de azokat az elhelyezkedéssel, a tereppel, a közlekedési igényekkel, a költségekkel kapcsolatos szempontokat is, amelyek alapján a tervező és az építtető eldönti, hogy milyen fajta hidat építsen. Külön hangsúlyt kapott a forma logikája, az építmény illeszkedése a környezetbe, továbbá a funkcionális, statikai és gazdaságossági szempontok és az építészeti-esztétikai megjelenítés manapság egyre gyakoribb konfliktusa. Milyen többletköltség fogadható el a társadalom oldaláról egy attraktív híd esetében? Mikor válik egy mérnöki szerkezet monumentális szoborrá és lehet-e egy kis híd esetében is nagyot alkotni? Ilyen és hasonló kérdésekre kereste a választ az első határon túli előadás, amelyet Agócs Zoltán, a pozsonyi Műszaki Egyetem professzora tartott a szlovákiai Komáromban. Videó (Szélessávú változat)
RészlegA Mindentudás Egyeteme Szlovákiában