Digitálna pamäť (Fotobanka Maďarov na Slovensku – digitalisemlekezet.eu) – Fórum Kisebbségkutató Intézet | Fórum inštitút pre výskum menšín | Forum Minority Research Institute

Digitálna pamäť (Fotobanka Maďarov na Slovensku – digitalisemlekezet.eu)

Digitálna pamäť (Fotobanka Maďarov na Slovensku – digitalisemlekezet.eu)

Cieľom projektu je zachovať a odovzdať 100 ročné obrazové kultúrneho dedičstva maďarskej menšiny na Slovensku s následným zverejnením zbierky digitalizovaných fotografií, ktoré boli vytvorené maďarskou spoločnosťou na Slovensku. Pre dosiahnutie tohto cieľa bola vytvorená digitálna zbierka fotografií a pohľadníc (fotky, negatívy a diapozitívy), ktorá bola zverejnená pre verejnoť na samostatnej webovej stránke Digitálna pamäť. Celoročná činnosť zahŕňa terénne výskumy, digitalizáciu, katalogizáciu a vývoj softvéru, ako aj verejné sprístupňovanie obrazového materiálu na internete.

V zbierke je možné listovať kliknutím na daný rok, prípadne vyhľadávať pomocou vyhľadávacieho políčka podľa rôznych kritérií. Väčšina fotografií zverejnených na stránke pochádza od zberateľov a súkromných osôb, prípadne boli prevzaté zo zbierky Fórum inštitútu pre výskum menšín.

Fotobanka Maďarov na Slovensku (digitalisemlekezet.eu) bola sprístupnená v novembri 2018 s viac ako 5 tisíc obrazovými objektmi a pomocou úspešných projektov z predchádzajúcich rokov je dnes už dostupných viac ako 29.000 fotografií z obdobia (1900 – 2000). Doteraz bolo zverejnených približne 5.960 fotografií od László Priklera, 3.000 fotografií od Sándora Prandla, 6.970 fotografií od Tibora Somogyiho, 1.700 fotografií od Györgya Gyökeresa väčšinou s tematikou o celoštátnych kultúrnych podujatiach Maďarov na Slovensku z obdobia (1950 – 2000) a z obdobia nežnej revolúcie a transformácie spoločnosti.

Digitálna pamäť (digitalisemlekezet.eu) na konci roku 2023-as obsahovala 29 000 ks fotiek. Zbierka sa rozširuje priebežne.

Fotobanka sa neustále rozširuje a naďalej vítame zbierky od ďalších zberateľov a súkromných osôb, ktoré ponúkajú svoje fotografie do Digitálnej pamäte Maďarov na Slovensku. Cez webový formulár na stránke je možné aj poslať digitalizované fotky s popisom.

OznačenéDatabázy / Digitalizácia / Dokumentačná činnosť
Od roku2018-január
Do roku2024-december
OddelenieCentrum digitalizácie a internetových databáz
LíderLadislav Konkoly
ÚčastníciDaniel Tuba, Michal Szamák, Pavol Ryšavý, Attila Simon
Plán

V rámci tohto projektu plánujeme aj ďalšie rozšírenie Fotobanky so zbierkou (4.000 ks) fotografií od renomovaných tlačových fotografov a fotoreportérov maďarskej národnosti na Slovensku. Sú to hlavne zbierky fotografií zo spoločenských, politických a kultúrnych podujatí z obdobia od roku 1950 do roku 2000.

Výsledok

2023

V rámci projektu sme rozšírili Fotobanku so zbierkou skoro 4 tisíc fotografií od renomovaných tlačových fotografov a fotoreportérov maďarskej národnosti na Slovensku. V roku 2023 väčšina spracovaných fotografií je od známych fotoreportérov Györgya Gyökeresa, Lászlóa Priklera a Tibora Somogyiho z obdobia nežnej revolúcie a transformácie spoločnosti, zo spoločenských, politických a kultúrnych podujatí, z letných kultúrnych táborov a zo zbierky folklórneho súboru Szőttes

Digitálna pamäť na konci roku 2023 obsahoval 29 000 ks fotografií. Zbierka sa rozširuje postupne po celý rok.

Rast: v roku 2022 – 3 800 ks

2022

V rámci projektu sme rozšírili Fotobanku so zbierkou vyše 2 tisíc fotografií od renomovaných tlačových fotografov a fotoreportérov maďarskej národnosti na Slovensku. V roku 2022 našim hlavným objektom digitalizovania a spracovania bola časť zbierky známeho fotoreportéra Júliusa Kontára, ktorý v 50. a 60. rokoch bol zamestnancom bývalej Československej filmovej spoločnosti, neskôr fotoreportérom Československej tlačovej kancelárie (ČTK). Jeho pozostalosť obsahuje približne 8.000 diapozitívov stredného formátu a viac ako 10.000 negatívov.

Digitálna pamäť na konci roku 2022 obsahoval 25 200 ks fotografií. Zbierka sa rozširuje postupne po celý rok.

Rast: v roku 2022 – 2 239 ks

2021

V rámci projektu sme rozšírili Fotobanku so zbierkou vyše 5 tisíc fotografií od renomovaných tlačových fotografov a fotoreportérov maďarskej národnosti na Slovensku. Vybrané negatívy a DIA pozitívy na spracovanie v roku 2021 boli súčasťou individuálnych pozostalostí známych fotoreportérov Sándora Prandla, Györgya Gyökeresa a Júlisa Kontára a zbierok od súčasných fotoreportérov ako napr. Tibor Somogyi, Gábor Kiss, Jenő Görföl a László Prikler.

Digitálna pamäť na konci roku 2021 obsahoval 23 020 ks fotografií. Zbierka sa rozširuje postupne po celý rok.

Rast: v roku 2021 – 5 676 ks

2020

Výsledkom projektu je ďalších vyš 6 tisíc fotoobjektov, pričom pri rozširovaní sme sa sústredili hlavne na fotky z celoštátnych kultúrnych podujatí Maďarov na Slovensku. Tieto kultúrne podujatia sú zväčša spojené s činnosťou CSEMADOK-u, ktorá ako jediná inšitúcia organizovala celoštátne kultúrne podujatia a zaoberala sa so zachovaním tradícií a hodnôt ľudového umenia.

Rast: v roku 2020 – 6 698 ks

2019

Výsledkom projektu je rozširovanie databázy o ďalších vyše 6 tisíc fotografií z obdobia nežnej revolúcie z rokov (1989–1993)

Rast: v roku 2019 – 6 359 ks

2018

Hlavným výstupom projektu bude vytvorenie a sprístupnenie internetovej databázy s názvom Digitálna pamäť, ktorá v prvom roku bude obsahovať najmenej 5 tisíc obrazových objektov a v ďalších bude ďalej budovaná. Tento cieľ chceme dosiahnuť pomocou vývoja novej verzie moderného softvérového nástroja určeného na katalogizáciu zbierkových obrazových predmetov, správu a zdieľanie digitálneho obsahu, a online prezentáciu obrazového materiálu verejnosti pomocou intuitívneho webového prehliadača.

Rast: v roku 2018 – 4 287 ks