Jönnek a pozsonyiak!
Tudományos konferencia a kitelepülésről
Somorja – Időszerű és izgalmas témáról, a pozsonyiak Felső-Csallóközbe, illetve Rajkára és környékére való kitelepülésének következményeiről tartottak múlt szerdán tudományos konferenciát a Fórum Kisebbségkutató Intézetben.
Szlovákiai és magyarországi szociológusok, egyetemi oktatók tartottak előadásokat azokról a vizsgálódásaikról, amelyeket A magyar-szlovák agglomeráció Pozsony környékén – Közszolgáltatás fejlesztési hálózat Pozsony határon átnyúló agglomerációjában (AGGLONET) című program részeként végeztek el. A kutatásokat az Európai Regionális Fejlesztési Alap támogatta.
Az előadások alapján kiderült, hogy a nagyvárosokból való kiköltözés több uniós országban tapasztalható. Erről részletesen Devan Jagodič, a trieszti Szlovén Kutató Intézet (Slori) munkatársa számolt be. Gabriel Zubriczký felmérései szerint Pozsony vonzáskörzete immár 108 felső-csallóközi, kis-kárpátoki és magyarországi települést érint, ahova a fővárosiak kiköltöznek, s ahonnan a legtöbbjük naponta ingázik a fővárosi munkahelyére. Lampl Zsuzsanna többek között arra hívta fel a figyelmet, hogy a pozsonyiak kiköltözése lényegesen megváltoztatja a felső-csallóközi települések nemzetiségi összetételét. Ezért ezt a tényt is vizsgálni kell a szlovákiai magyarok asszimilációjával és identitásuk alakulásával kapcsolatban.
A magyarországi előadók a Rajkára és környékére betelepült, jórészt szlovák nemzetiségű pozsonyiakkal kapcsolatos jogi és oktatásügyi kérdésekről számoltak be, amelyekkel egyelőre uniós és nemzeti rendelkezések sem foglalkoznak. Többek között azzal, hogy a Rajkán, Mosonmagyaróváron és a közeli helyeken letelepült szlovákok közül néhányan a gyermekeiket az ottani óvodákba és általános iskolákba iratják be. Ezekre a növendékekre azonban az intézmények nem kapnak fejkvótát, mivel a szüleik állandó lakhelyükként továbbra is Pozsonyt jelölik meg. Ez a helyzet tovább növeli az amúgy is anyagi gondokkal szembesülő helyi önkormányzatok kiadásait. Ezért hangsúlyozták az előadók, hogy kormányzati szerepvállalás nélkül az önkormányzatok nem tudják megfelelően kezelni ezt az újfajta mobilitást.