Konferencia o postavení slovenskej menšiny v Maďarsku – Fórum Kisebbségkutató Intézet | Fórum inštitút pre výskum menšín | Forum Minority Research Institute

Konferencia o postavení slovenskej menšiny v Maďarsku

Konferencia o postavení slovenskej menšiny v Maďarsku

BRATISLAVA 28. septembra (SITA) – Medzinárodnú odbornú konferenciu o Slovákoch v Maďarsku dnes usporiadal Fórum inštitút pre výskum menšín v Šamoríne. O svojom živote, kultúre, inštitúciách a organizáciách na podujatí hovorili predstavitelia slovenskej menšiny v Maďarsku. Konferencia bola zároveň pozitívnou odozvou na program bilaterálnej spolupráce medzi Slovenskou a Maďarskou republikou a príspevkom k širšiemu slovensko-maďarskému dialógu – uviedol Kálmán Petőcz, riaditež pre zahraničné vzťahy a rozvoj Fórum inštitútu.

Na konferencii sa zúčastnil podpredseda vlády SR Dušan Čaplovič, ktorý spolu s predsedníčkou Úradu pre Slovákov v zahraničí Vilmou Prívarovou predstavili politiku SR vo vzťahu k zahraničným Slovákom, osobitne Slovákom v Maďarsku. Postavenie slovenskej menšiny v Maďarsku priblížili predseda Celoštátnej slovenskej samosprávy Ján Fúzik, hlavná konzultantka Výskumného ústavu Slovákov v Maďarsku Anna Divičanová a bývalý ombudsman MR pre národnostné a etnické menšiny Jenő Kaltenbach. Štátnu politiku MR v oblasti menšín prezentovali zástupcovia Úradu ministerského predsedu a Ministerstva školstva a kultúry MR Antal Paulík a István Kraszlán. Predseda Fórum inštitútu László Öllös vo svojom príspevku prezentoval porovnanie riešenia postavenia menšín v rôznych krajinách strednej Európy.

Informovala o tom Krisztina Szarka z Fórum Inštitútu.

KategóriaCikk