Az 1. világháború mindennapjai a hátországban. Adalékok „A Kárpáti falvak újjáépítése” és a „Károly király gyermeknyaraltatása” címmel meghirdetett országos jótékonysági mozgalomhoz
Az első világháború történetéről számos munka született, azonban a hátország mindennapjairól még mindig nagyon keveset tudunk, különösen érvényes az a mai Szlovákia magyarlakta területeire vonatkozóan. E történeti-néprajzi szempontú kutatás célja az volt, hogy feltárja, miképpen valósult meg ezen a területen a gyakorlatban két fontos országos jótékonysági akció: a kárpáti hadműveletek során északkelet Magyarországon elpusztított falvak újjáépítése céljával meghirdetett „Kárpáti falvak újjáépítése”, valamint az 1918 nyarán megvalósult „Károly király gyermeknyaraltatása” országos akció.
Mivel a nagy időtávlat miatt a témával kapcsolatban már nincs lehetőség az eseményeket átélt adatközlők megszólaltatására, ezért a kutatás során a korabeli lapokban megjelent cikkek segítségével próbáltuk meg rekonstruálni az eseményeket, hogy képet kapjunk, milyen szerepe volt a helyi lakosságnak az említett két akció megvalósításában.