
Holokauszt Dél-Szlovákiában
A Fórum Kisebbségkutató Intézet Holokauszt Dél-Szlovákiában elnevezésű projektje, amely a Holokauszt Emlékév 2014 program támogatásával valósulhatott meg, több célt is tűzött ki maga elé. Egyrészt a téma történeti feltárásának elindítását, amelynek legfontosabb elemét a dél-szlovákiai holokauszt forrásainak összegyűjtése, digitalizálása jelentette. A kutatásban 5 kutató vett részt, akik a komáromi, az érsekújvári a lévai, a dunaszerdahelyi és a nógrádi (Losonc és Fülek) holokauszt forrásait igyekeztek feltárni. A több hónapon keresztül zajló kutatás eredményét a Fórum intézet digitális archívumában elhelyezett források és a kutatás alapján elkészített (magyar és szlovák nyelvű) tanulmányok jelenti.
Az elkészült tanulmányok a Fórum Társadalomtudományi Szemlében jelentek illetve jelennek meg a közeljövőben. E mellett, hogy a szélesebb közvélemény számára is elérhetővé hozzuk az eredményeket, az Új Szó című napilapban is több írást jelentettünk meg a témában.
Május 22-én 09.30 órai kezdettel a kassai Állami Tudományos Könyvtár nagytermében került sor a Holokauszt Dél-Szlovákiában című nemzetközi tudományos konferenciára, amely elsősorban az 1938-as első bécsi döntéssel a Magyar Királysághoz visszacsatolt területeken élő zsidóság sorsát igyekezett körüljárni. A programot, amely során 10 előadás hangzott el, végig zajlott nagy érdeklődés kísérte.
A projekt keretén belül emléktáblát avattunk annak a Kassán keresztül az országot elhagyó 137 transzport 402 ezer zsidó áldozatának és az ezekről titokban feljegyzést készítő Dr. Gasko Miklósnak és Vrancsik Istvánnak.
A háromnyelvű (szlovák, magyar, angol) emléktábla felavatására 2014. május 21-én került sor a kassai Fő utcán található Állami Tudományos Könyvtár előtt. A emléktábla jelentőségét növeli, hogy Kassán a mai napig nincs a nyilvános térben holokauszt emlékmű.
A projekt lehetséges folytatása:
Az intézet a tovább kívánja folyatni A holokauszt Dél-Szlovákiában c. projektet, amelynek legfontosabb mozzanatát a dél-Szlovákia holokauszt forrásainak gyűjtése és digitalizálása valamint a téma válogatott forrásainak megjelentetése fogja jelenteni.
A projekt során a következőtudományos intézményekkel működtünk együtt:
– Holokauszt Dokumentációs Központ, Pozsony
– Holokauszt Dokumentációs Központ és Emlékhely, Budapest
– Állami Tudományos Könyvtár, Kassa