A szlovák–magyar határmenti együttműködés keretében megvalósult program záró konferenciájára került sor Somorján, 2013. augusztus 27-én.
Előadások videón (Médiapartner: www.televizio.sk):
- Bárdos Gábor, Somorja városának polgármestere megnyitója és Tóth Károly: A határmenti együttműködés fontossága bevezető előadása
- Tóth Károly: A határmenti együttműködés fontossága (PPT)
- Jenei Gábor: Az elmúlt időszak támogatásainak összegzése és értékelése
- Jenei Gábor: Az elmúlt időszak támogatásainak összegzése és értékelése (PPT)
- Ocskay Gyula: A Frontier Value projektum eredményeinek bemutatása
- Ocskay Gyula: A Frontier Value projektum eredményeinek bemutatása (PPT)
- Tapasztalatok és tanulságok a pályázók szemszögéből – kerekasztal-beszélgetés 1.
- Tapasztalatok és tanulságok a pályázók szemszögéből – kerekasztal-beszélgetés 2.
______________________________________________________________________
Lezárult a Határ-érték projektum
(HUSK/1001/2.5.2/0057)
A CESCI és a szlovákiai Fórum Kisebbségkutató Intézet által a Magyarország–Szlovákia Határon Átnyúló Együttműködési Program támogatásával megvalósított, Határ-érték című projekt a záró konferenciájához érkezett.
Az 1999 óta a határtérségben megvalósított, legjobb gyakorlatokat feldolgozó és népszerűsítő projekt záró konferenciáját 2013. augusztus 27-én tartották Somorján (Šamorín). A megjelenteket Bárdos Gábor, a város polgármestere köszöntötte, és említést tett saját tapasztalataikról is, hiszen a város nemcsak a magyar, hanem az osztrák és a cseh határ menti térségekkel is együttműködik számos projektben.
A határ menti együttműködés szükségszerűségéről Tóth Károly, a Fórum Kisebbségkutató Intézet igazgatója beszélt. Kiemelte, hogy a korábban zárt határok megnyílása nem hozza magával automatikusan az együttműködést, mivel a régió lakosságának tudatában a határ sokáig megmarad. A határ menti programok éppen ezt a gátat segíthetnek megszüntetni. A projekt címe arra utal, hogy a korábban elzárt határtérségeknek is megvannak a maguk értékei, de a valódi értéket az jelentheti, ha az együttműködés által sikerül a határokat lebontani.
Jenei Gábor a magyar–szlovák program igazgatója, az irányító hatóság képviselője a jelenlegi program tapasztalatait foglalta össze előadásában. Megítélése szerint sikerült teljesíteni a 2006-os operatív program célkitűzéseit, mivel a források közel 1/3-át a fejletlenebb keleti régiók (Borsod-Abaúj-Zemplén és Kassa megyék) pályázói nyerték el. Ezáltal a program hozzájárult a regionális különbségek csökkentéséhez. A négy kiírással a teljes ERFA-keretet (165 millió eurót) lekötötték, a legnagyobb részt a helyi szereplők által leginkább előnyben részesített turisztikai tevékenységekre költve.
Ocskay Gyula (CESCI) mutatta be a projektet, annak céljait, aktivitásait és eredményeit. A pályázat legfőbb célja az volt, hogy az 1999 és 2012 között megvalósított magyar-szlovák projektekről készüljön egy adatbázis, és különböző vizsgálatok segítségével kerüljenek kiválasztásra azok a pályázatok, amelyek a leginkább példa értékűek. A kiválasztás alapját az jelentette, hogy az adott kezdeményezések mennyiben haladták meg a konkrét, projekt szintű együttműködések kereteit, illetve hogy mennyire érvényesültek bennük a hosszú távú, integrált, stratégiai szemléletmód elemei. A kiválasztott 10 projektet a decemberben megjelentetett, kétnyelvű Frontier Value Magazin és 4 projektfilm segítségével, a kapcsolódó ismereteket pedig egy tudásportállal népszerűsítik a partnerek.
A projekt bemutatása az egyik projektfilm lejátszásával ért véget.
A záró konferencia délutáni programjában egy kerekasztal-beszélgetés szerepelt, amelyen a projektmegvalósításban tapasztalatokat szerzett szereplők mondták el vidám és kellemetlen élményeiket a határ menti együttműködéssel kapcsolatban. A beszélgetés fő témáját azonban a magyar-szlovák program problémái és a jövőbeni lehetséges kiigazításai jelentették. Számos olyan javaslat fogalmazódott meg, amelyeket a most induló programozás során érdemes figyelembe venni. A projekt tehát nemcsak hosszabb távon, egy újfajta projektfejlesztési szemléletmód elterjesztése révén, hanem konkrét programozási javaslatokkal már a jelenben is hatást gyakorol a határon átnyúló együttműködésekre.
A Határ-érték projekt hivatalosan 2013. augusztus 31-én zárul, de a projektadatbázis építése és a legjobb gyakorlatok népszerűsítése tovább folytatódik, egyéb projektek keretében.
______________________________________________________________________
A budapesti székhelyű Határon Átnyúló Kezdeményezések Közép-európai Segítő Szolgálata (rövid nevén: a CESCI), valamint a szlovákiai Somorján működő Fórum Kisebbségkutató Intézet közös pályázatot valósított meg a Magyarország–Szlovákia Határon Átnyúló Együttműködési Program keretében. A Határ-érték elnevezésű, HUSK/1001/.2.5.2/0057 kódszámú projekt célja annak vizsgálata volt, hogy miként hasznosultak az 1999 óta a magyar–szlovák határtérségben felhasznált uniós források.
A partnerek olyan kezdeményezéseket kerestek az elmúlt 13 év terméséből, amelyek mintaként szolgálhatnak a következő, 2014–2020-as programozási időszakra. A kiválasztás alapja az volt, hogy a határ két oldaláról származó partnerek ne egyetlen pályázat idejére álljanak össze, hanem tervezzenek hosszú távon, keressenek közös stratégiai célokat, és több cikluson keresztül valósítsák meg ezeket a közös stratégiai célokat, együtt.
A legjobb kezdeményezések népszerűsítése céljából a partnerek adatbázist építettek, végigjárták a határtérséget, egy információs portált létesítettek és egy kétnyelvű nyomtatott magazin, valamint négy film segítségével a szélesebb (szakmai) közönséggel is megismertették a modell értékű projekteket.
A projekt záró konferenciájára 2013. augusztus 27-én Somorján került sor, ahol a konkrét projekten túlmenően szó volt a magyar–szlovák programok eddigi tapasztalatairól, az új programozási időszakra vonatkozó tervekről, elképzelésekről. Megszólaltak a jelenlegi program képviselői, az új program készítői, valamint a konkrét pályázatok megvalósítói, akik személyes tapasztalataikról is beszámoltak.
A konferencia keretében levetítésre került egy projektet bemutató rövidfilm is.
További részletek a projekt és a partnerek honlapján:
______________________________________________________________________
Projekt „Frontier Value – Hraničná hodnota” bol realizovaný v rámci Programu cezhraničnej spolupráce Maďarská republika – Slovenská republika 2007 – 2013. Realizátormi projektu boli Fórum inštitút pre výskum menšín so sídlom v Šamoríne a Inštitút cezhraničnej iniciatívy v strednej Európe (CESCI) so sídlom v Budapešti.
Cieľom projektu s kódom HUSK/1001/2.5.2/0057 bolo zmapovanie využívania finančných zdrojov z Európskej únie v maďarsko-slovenskej prihraničnej oblasti.
Partneri hľadali také iniciatívy, ktoré by počas uplynulých 13 rokov mohli slúžiť ako príklad pre nasledovné programovacie obdobie 2014 – 2020. Základom výberu bolo, aby partneri z oboch strán hraníc nespolupracovali len počas obdobia trvania jedného projektu, ale aby plánovali dlhodobo, aby spoločne hľadali strategické ciele a aby tieto uskutočnili spoločne v rámci viacerých cyklov.
S cieľom popularizácie najlepších iniciatív partneri vytvorili databázu, prešli prihraničnú oblasť, zriadili informačný portál a prostredníctvom dvojjazyčného tlačeného magazínu, ako aj štyroch filmov predstavili projekt aj širšej (odbornej) verejnosti .
Záverečná konferencia projektu sa uskutočnila 27. augusta 2013 v Šamoríne, kde boli predstavené výsledky projektu, doterajšie skúsenosti s programom maďarsko-slovenskej spolupráce, plány a predstavy týkajúce sa nového programového obdobia.
Prednášali zástupcovia súčasného programu, autori nového programu, ako aj realizátori konkrétnych projektov, ktorí prezentovali aj svoje osobné skúsenosti.
V rámci konferencie bol premietaný aj krátky dokumentárny film o projekte.
Ďalšie informácie o projekte a partneroch sú umiestnené na stránkach:
______________________________________________________________________
Meghívó
FRONTIER VALUE – HATÁR-ÉRTÉK
HATÁRMENTI FEJLESZTÉSI INFORMÁCIÓS PROGRAM
ZÁRÓ KONFERENCIA
Helyszín: Somorja, Park utca 4
2013. augusztus 27. kedd, 9.00–15.00 óra
Rendező: Fórum Kisebbségkutató Intézet, Somorja
——
A magyar–szlovák együttműködési program tanulságai.
Mitől jó egy határon átnyúló projektum?
Mi várható 2014 után?
Ezekre a kérdésekre keressük a választ a Határ-érték projektum záró konferenciáján Somorján. Jelen lesznek a minta értékű kezdeményezések, az irányító hatóság képviselői, valamint a 2014–2020-as magyar–szlovák operációs program készítői.
——
09.00 Regisztáció
10.00 Megnyitó
- Bárdos Gábor – Somorja város polgármestere
10.15 Bevezető előadások
- Tóth Károly: A határmenti együttműködés fontossága (a Fórum Kisebbségkutató Intézet igazgatója, Szlovákia)
11.00 A magyar–szlovák program értékelése – az ebben a ciklusban elért eredmények bemutatása
- Jenei Gábor: Az elmúlt időszak támogatásainak összegzése és értékelése – programirányító (Nemzetközi Együttműködési Programok Irányító Hatósága – Nemzeti Fejlesztési Ügynökség Magyarország)
- Ocskay Gyula: A Frontier Value projektum eredményeinek bemutatása – projektmenedzser (a Határon Átnyúló Kezdeményezések Közép-európai Segítő Szolgálata – CESCI, Magyarország)
12.00 Ebéd
13.00–14.30 Tapasztalatok és tanulságok a pályázók szemszögéből – kerekasztal-beszélgetés
- Milyen tanulságai vannak a magyar–szlovák programnak?
- Mitől jó egy határon átnyúló projektum?
- Hogyan lehetne hatékonyabb és motiválóbb a rendszer?
Programok bemutatása:
- Környey Balázs, és Lorschy András, Happy Bike Kft.
- Wollent József, Ipoly Unió
- Tuba Lajos, Somorjai Régiófejlesztési Központ
- Kulcsár Mária, Fórum Információs Központ
Résztvevők: a Magyarország–Szlovákia Határon Átnyúló Együttműködési Program 2007–2013 pályázói Magyarországról és Szlovákiából.
A konferencia nyelve: szlovák és magyar.
_____________________________________________
Pozvánka
FRONTIER VALUE – HRANIČNÁ HODNOTA
CEZHRANIČNÝ ROZVOJOVÝ INFORMAČNÝ PROGRAM
ZÁVEREČNÁ KONFERENCIA
Miesto: Šamorín, Parková 4
27. augusta 2013, utorok, od 9.00 do 15.00 hod
Organizátor: Fórum inštitút pre výskum menšín
Skúsenosti programu maďarsko-slovenskej spolupráce.
Aký je dobrý cezhraničný projekt ?
Čo môžeme očakávať od roku 2014?
Na tieto otázky hľadá odpovede záverečná konferencia projektu
„Cezhraničná hodnota“ v Šamoríne.
Pozvaní sú manažéri úspešných projektov, zástupcovia riadiaceho orgánu programu a odborníci zapojení do vypracovania Operačného Programu Maďarsko – Slovenská republika na programové obdobie 2014 – 2020.
09.00 Registrácia
10.00 Privítanie účastníkov
- Gábor Bárdos – primátor mesta Šamorín
10.15 Úvodné prednášky
- Károly Tóth: Dôležitosť cezhraničnej spolupráce – Fórum inštitút pre výskum menšín, Šamorín, riaditeľ
11.00 Výsledky Programu cezhraničnej spolupráce Maďarská republika – Slovenská republika 2007 – 2013
- Gábor Jenei: Zhrnutie a vyhodnotenie výsledkov uplynulého obdobia – Riadiaci orgán Programu medzinárodnej spolupráce – Národná rozvojová agentúra Maďarska, programový manažér
- Gyula Ocskay: Prezentácia výsledkov projektu „Frontier Value” – projektový manažér (Határon Átnyúló Kezdeményezések Közép-európai Segítő Szolgálata – CESCI, Budapest)
12.00 Obed
13.00–14.30 Diskusia: skúsenosti a odporúčania žiadateľov
- Aké sú poučenia programu maďarsko-slovenskej spolupráce?
- Kedy je úspešný cezhraničný projekt?
- Ako by mohol byť systém efektívnejší a viac motivačný?
Prezentácia programov:
- Környey Balázs, és Lorschy András, Happy Bike Kft.
- József Wollent, Ipeľská únia
- Tuba Lajos, RRA, Šamorín
- Mária Kulcsárová, Fórum informačné centrum
Účastníci: manažéri úspešných projektov Programu cezhraničnej spolupráce Maďarská republika – Slovenská republika 2007 – 2013.
Konferencia bude dvojjazyčná.