
Základ výstavy sociálnej fotografie s názvom „Obrázky zo života”, otvorenej 12. decembra 2014 v šamorínskom Fórum inštitúte, predstavuje výber archívnych fotografií troch fotografov rôznych generácií z južného Slovenska.
Výstavu otvoril jej kurátor László Végh, riaditeľ Archívu Maďarov na Slovensku Bibliotheca Hungarica. Vybrané fotografie Sándora Prandla, Györgya Gyökeresa a Gábora Méryho ponúkajú pohľad do každodenného života uplynulých desaťročí – do krutých momentov rozbíjania miest, do megalomanských veľkostavieb, do všedných dní z minulosti, ktoré boli súčasťou života ešte mnohých z nás.
Výstava, ktorú finančne podporil Úrad vlády SR, bude otvorená do konca januára 2015 v budove Fórum inštitútu v Šamoríne.
Sándor Prandl (1925−1995) Štyri desaťročia jeho tvorivej činnosti sú úzko späté s opätovným vychádzaním maďarskej tlače na Slovensku na začiatku 1950-tych rokov. Bol spolupracovníkom viacerých novín a časopisov, maďarských i slovenských; od roku 1961 až do odchodu do dôchodku bol fotoreportérom maďarského týždenníka Csemadoku snázvom „HÉT”.
György Gyökeres (1949−2010) Jeho prvé fotografie boli publikované v maďarskom týždenníku Új Ifjúság v roku 1975. V období medzi 1978 až 1986 pracoval ako fotoreportér denníka Új Szó, potom od roku 1988 do 1994 bol spolupracovníkom kultúrneho týždenníka Csemadoku s názvom „HÉT“. V roku 1994 sa stal fotografom na voľnej nohe.
Gábor Méry (1967) V rokoch 1988 až 1995 bol fotoreportérom a redaktorom maďarského denníka na Slovensku Új Szó a týždenníka Vasárnap. V období 1995–97 pracoval ako kameraman pre Duna TV (Maďarsko). V roku 1995 založil knižné vydavateľstvo Méry Ratio.
OBRÁZKY ZO ŽIVOTA
Retrospektívna výstava sociálnych fotografií (1960−1990)
Cieľom knižnice a archívu Maďarov na Slovensku Bibliotheca Hungarica je čo najširšia a najkomplexnejšia dokumentácia histórie a života Maďarov na Slovensku.
V záujme naplnenia tohto cieľa zbierame nielen knihy a písomné materiály, ale venujeme osobitnú pozornosť aj vytváraniu a priebežnému obohacovaniu nášho fotoarchívu.
Materiál tejto výstavy prezentuje dianie z uplynulého polstoročia. Expozíciu sme zostavili z fotografií troch známych maďarských fotoreportérov na Slovensku patriacich do troch rôznych generácií, ktorí neúnavne chodili po všetkých kútoch južného Slovenska, aby podávali spravodajstvo o každodennom živote v tých časoch u nás.
Jeden dobre vychytený moment na fotografii často povie o danej udalosti či životnej situácii viac ako sociografický popis, štúdia alebo monografia…
Pri otvorení výstavy fotografií si snáď môžem dovoliť povedať, že netreba dlho rečniť o rokoch, ktoré zachytili, pretože tieto zábery „hovoria za seba“, preto Vás prosím, aby ste si ich pozorne pozreli a vypočuli, o čom hovoria!
László Végh