Bol to Hancsovszky, kto spôsobil explóziu v Tornali? – Fórum Kisebbségkutató Intézet | Fórum inštitút pre výskum menšín | Forum Minority Research Institute

Bol to Hancsovszky, kto spôsobil explóziu v Tornali?

Dobrodruh, terorista alebo bojovník za slobodu? Vyšli najavo nové podrobnosti o atentáte proti žandárskej stanici v Tornali v roku 1945. Tvorcovia filmu žiadajú divákov o finančný príspevok.

Bol to naozaj Béla Hancsovszky, kto spáchal atentát?

Príbeh odhaľuje mnoho nezodpovedaných otázok. Jednou z nich je, či bol to naozaj Béla Hancsovszky, kto vykonal bombový útok a či to urobil sám. Po sérii domových prehliadok, zatýkania a zastrašovania v Tornali sa Béla Hancsovszky prihlásil k činu a ku všetkému sa priznal. O niekoľko dní neskôr sa v dome Hancsovszkých nájde samopal a zápalná šnúra. Druhým podozrivým sa stáva Bélov mladší brat, 17-ročný István, a zo spoluúčasti a šírenia fašizmu v Maďarsku je obvinený aj Ferenc Böhm, ktorý má len 14 rokov a pochádza z Budapešti.

Skutočnosť však zďaleka nie je taká jednoznačná

Hancsovszky nechce obhajobu a vlastne sa ani nebráni. Podľa rodinného priateľa “Béla, hoci dobre hovoril po slovensky – ako aj po nemecky a francúzsky – odmietol súdny proces v slovenčine. Súdny proces pokračuje v maďarčine. Béla sa nebráni, ale vznáša silné obvinenia.”

Proces dokazovania ešte viac skomplikovala skutočnosť, že chlapci neboli spoznaní pri rekognícii. Rudolf Červenák, miestny krčmár, dokonca poskytol Bélovi alibi. Viacerí svedkovia uvádzajú, že bombový útok plánovali iné osoby a potom sa ním aj chválili. Navyše, po skončení procesu už prokurátor nebol úplne presvedčený, že Hancsovszky spáchal trestný čin, o ktorom tvrdil, že ho spáchal.

Príbeh sa tu však nekončí. Autori sa spoliehajú aj na pomoc divákov, ktorí im pomôžu vyrozprávať celý príbeh. Žiadajú všetkých, aby film podporili, ak môžu, na stránke: https://www.donio.sk/hancsovszky