Čo má Gustáv Husák spoločné s atentátomv Tornali? – Fórum Kisebbségkutató Intézet | Fórum inštitút pre výskum menšín | Forum Minority Research Institute
nedeľa, 5 februára, 2023

Čo má Gustáv Husák spoločné s atentátom
v Tornali?

 

 

 

 

 


 

Objavujú sa nové podrobnosti o atentáte na žandársku stanicu v Tornali v roku 1945. Tvorcovia dokumentárneho filmu žiadajú divákov o finančnú podporu a zbierka sa už čoskoro skončí. 

Čo má Gustáv Husák do činenia s atentátom v Tornali?

Slovenská politika reagovala na bombový útok v Tornali rýchlo. Povereník pre veci vnútorné Gustáv Husák sa okamžite vydal na miesto činu, kde na dôvernej porade pod jeho vedením hovoril o potrebe využiť atentát proti žandárskej stanici na deportáciu maďarského obyvateľstva.

Bolo tiež na Husákovom úrade, aby rozhodol, či bude alebo nebude Hancsovszkého považovať za československého občana, pretože to určovalo, ktorý paragraf retribučného nariadenia sa môže použiť na jeho stíhanie.

Príbeh sa tu však nekončí. Tvorcovia dokumentárneho filmu počítajú aj s pomocou divákov, aby mohli vyrozprávať celý príbeh. Staňte sa tvorcami filmu aj Vy, podporte ho cez tento odkaz: https://www.donio.sk/hancsovszky