Dvojjazyčnosť južného Slovenska

Dvojjazyčnosť južného Slovenska

Cieľom projektu je zmapovanie dvojjazyčnosti južného Slovenska, oblasti, ktorá je domovom dvoch autochtónnych národností. Výskumný projekt sa realizuje kvantitatívnym zberom dát a analýzou štatistických údajov v mestách južného Slovenska (Komárno, Dunajská Streda, Nové Zámky, Šaľa). Sledujú sa výskumné premenné sociolingvistického, sociologického a sociálno-psychologického charakteru. Kvótnym znakom výskumného projektu bude národnosť/prvý jazyk respondentov, nakoľko cieľom je zistiť názorovú orientáciu a postoje k dvojjazyčnosti, národnostnému sebaurčeniu a asimilačným tendenciám obyvateľstva daného územia ako aj dvojjazyčnosť miestnej samosprávy vo vybraných obciach.

V rámci výskumu sa skúma aj dvojjazyčnosť miestnej samosprávy vo vybraných obciach južného Slovenska, v ktorých osoby patriace k maďarskej národnostnej menšine tvoria minimálne 20% obyvateľstva, a to na základe možností, ktoré ponúka zákon o používaní jazykov národnostných menšín. Ich výskum sa zameriava na jazyk vonkajších a vnútorných nápisov na budovách a v priestoroch miestnej samosprávy, na jazyk ústnej a písomnej komunikácie miestnej samosprávy s menšinovým obyvateľstvom, na jazyk vnútornej komunikácie zamestnancov samosprávy a na jazyk komunikačných nástrojov používaných miestnou samosprávou.

OznačenéVýskum
Od roku2018-április
Do roku2021-december
OddelenieJazyková kancelária Gramma
LíderSimon Szabolcs
ÚčastníciGyőri Baková Eva
Plán

január–február 2021: štúdium odbornej literatúry a kritický rozbor relevantných dokumentov
marec–jún 2021: empirický výskum na vybraných miestnych samosprávach
júl–október 2021: spracovanie empirického výskumu, analýza dát
november–december 2021: príprava odborného materiálu (prípadových štúdií) na základe získaných výsledkov

apríl – júl 2018: zber dát
august – október 2018: štatistické spracovanie, analýza získaných údajov
november – december 2018: realizácia výstupov projektu

Výsledok

Súbor prípadových štúdií (rozsah cca. 80 normostrán 144 000 znakov; eventuálne publikované aj po častiach v konferenčných zborníkoch alebo vo vedeckých časopisoch).