Zvukový archív – Fórum Kisebbségkutató Intézet | Fórum inštitút pre výskum menšín | Forum Minority Research Institute

Zvukový archív

Zvukový archív

Zvukový archív obsahuje zvukové záznamy z podujatí (konferencie, prezentácie kníh, odborné diskusie) Fórum inštitútu pre výskum menšín, hĺbkové oral history rozhovory realizované počas uplynulých 20 rokov, zvukové záznamy z prieskumov realizovaných v súvislosti s rôznymi projektmi, zvukové záznamy rozhlasových nahrávok Slovenského rozhlasu a ďalšie archívne zvukové materiály rôzneho typu. Cieľom projektu je priebežne rozširovať zbierku, spracovať, katalogizovať a sprístupniť na internete.

Online databázu možno nájsť na internetovej stránke Databanka Maďarov na Slovensku pod sekciou Kép-Hang/Hangarchívum na tejto adrese: https://adatbank.sk/kep-hang/hangarchivum/.

OznačenéDatabázy / Digitalizácia
Od roku2011-01
Do roku2024-12
OddelenieCentrum digitalizácie a internetových databáz
Archív Maďarov na Slovensku
LíderZoltán Körös
ÚčastníciPál Ryšavý, László Konkoly
Plán

V roku 2024 plánujeme ďalej rozširovať online databázu oral hisotry rohovorov, ako aj tematické a predmetové zaradenie jednotlivých položiek. V rámci dlhodobého projektu „Budovať a zachovať – Nekaždodenné rozhovory“ táto činnosť stále prebieha a jej výsledkom je minimálne 20 nových rozhovorov každoročne.

Výsledok

2023

V roku 2023 spracovanie oral history rozhovorov pokračovalo v rámci samostatného projektu. Za 20 rokov od založenia Fórum inštitútu pre výskum menšín sa v rámci rôznych výskumných projektov uskutočnilo veľké množstvo hĺbkových rozhovorov vo forme audiovizuálnych záznamov s ľuďmi žijúcimi alebo pochádzajúcimi z južného Slovenska (bežní ľudia, pamätníci vojnových a historických udalostí, politici, odborníci v oblasti kultúry a vzdelávania atď.). V rámci dlhodobého projektu “ Budovať a zachovať – Nekaždodenné rozhovory “ táto činnosť stále prebieha a jej výsledkom je minimálne 20 nových rozhovorov každoročne. Zvukový archív inštitútu v súčasnosti obsahuje viac ako 1600 rozhovorov od približne 200 – 300 pamätníkov. Hlavným cieľom projektu bolo komplexne spracovať tieto audiovizuálne rozhovory a zverejniť ich ako súčasť Databanky na novej samostatnej subdoméne a ploche (https://hangtar.adatbank.sk). V databáze je možné vyhľadávať podľa mien, roku a kľúčových slov, ale kompletný zvukový materiál rozhovorov a prepísané texty sú vzhľadom na pravidlá ochrany osobných údajov dostupné len pre zaregistrovaných bádateľov a používateľom výlučne na výskumné účely.

2022

V rokoch 2021 a 2022 pokračovala katalogizácia a dátovanie zvukového materiálu v online databáze.

2020

V roku 2020 sa uskutočnila katalogizácia, konverzia súborov do formátu MP3 a zverejnenie približne 500 oral history rozhovorov zozbieraných za posledných 20 rokov v samostatnej databáze s možnosťou vyhľadávania.

2019

Výsledkom projektu v roku 2019 bolo dokončenie katalogizácie a dátovanie 1165 rozhovorov digitalizovaných nahrávok nárečovej zbierky realizovanej Katedrou maďarského jazyka a literatúry Univerzity Komenského v Bratislave, ktoré sa uskutočnili v rokoch 1969 – 1983.