25. Medzinárodná konferencia o výskume malých pamiatok – Fórum Kisebbségkutató Intézet | Fórum inštitút pre výskum menšín | Forum Minority Research Institute

25. Medzinárodná konferencia o výskume malých pamiatok

Medzinárodná konferencia o výskume malých pamiatok, ktorá sa už viac ako polstoročie koná na rotačnom princípe v rôznych lokalitách strednej Európy, sa opäť konala na Slovensku, tentokrát v Rožňave. Organizátorom podujatia bolo Výskumné centrum európskej etnológie v Komárne. (Skorší, 15. ročník putovnej konferencie v roku 2002 zorganizovalo tiež VCEE, vtedy priamo v Komárne.)

Takmer pol stovky účastníkov podujatia prišlo z Rakúska, Českej republiky, Maďarska, Nemecka a Slovenska. Na konferencii, jazykom ktorej bola nemčina, odznelo trinásť odborných prednášok o širokej škále otázok z oblasti výskumu malých pamiatok, ktoré sprevádzali diskusie. Účastníci sa vybrali aj na celodennú exkurziu, počas ktorej navštívili gotické pamiatky a (sakrálne) objekty v gemerskom regióne. Potešila ich aj improvizovaná prezentácia o odlievaní zvonov mladého zvonolejára Róberta Slíža počas návštevy jeho dielne v Krásnohorskej Dlhej Lúke. Po návšteve pútnického miesta v Bôrke prijal zahraničných hostí aj starosta obce Béla Icso a predstavil im každodenný život v tomto regióne.

Dátum2023-06-23 – 2023-06-25
Priestorové údajeRožňava, Gemerské osvetové stredisko
OrganizátorVýskumné centrum európskej etnológie Fórum inštitútu pre výskum menšín, Komárno
ÚčastníciIlona L. Juhász, József Liszka, Katalin Pajor, Péter Vataščin, Melinda Roncz, Beáta Sebő, Krisztina Szarka
OddelenieVýskumné centrum európskej etnológie